Sıkça Sorulan Sorular

Cildinizi Gerçekten Tanıyor Musunuz?

Herkes pürüzsüz, ışıl ışıl bir cilde sahip olmak ister. Bunun için ambalajı gözünüze hoş gelen ne kadar kozmetik ürünü varsa, içeriğine, kullanım alanına bakmaksızın cilt bakım ürünlerine harcamalar yapmak çözüm değil. Olması gerken cildi tanımak, doğru temizlik ritüelini uygulamak ve uygun bakım ürünleriyle son dokunuşu yapmak.

Cilt Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cilt bakımı ile ilgili bilinmesi gereken en önemli cildin sağlığı için yapılması gerektiğidir. Çoğu kişi bir kerelik bir işlem olarak görür fakat cilt bakımı düzenli yapıldığı zaman fayda sağlar.Cilt bakımı periyodik bir işlemdir.Düzenliliği şart olan cilt bakımında cildin alışıp alışmaması gibi bir durum söz konusu değildir,çünkü cilt bakımında amaç cildin derinlemesine temizliğidir.Nasıl ki vücut temizliği sağlık içinse cilt temizliği de aynı amaç için yapılır.Diğer bir korkulan durum ise cildin cilt bakımı sonrası daha kötü olması,sivilce oluşması,siyah nokta artışı,hassasiyet meydana gelmesidir.

Cilt Katmanları Nelerdir ?

Epidermis

Epidermis, genellikle 0,03 ila 0,05 milimetre kalındığındaki çok katmanlı sert yassı epiteldir ve ağırlıklı olarak derinden, daha yüzeysel katmanlara kadar farklı ilerleme aşamalarındaki keratinositlerden oluşur. Keratinositler bölündükçe, daha derin katmandan daha yüzeysel katmanlara doğru hareket ederler. Koruna (en üst katman) katmanına ulaştıktan sonra, epidermal dönüş sürecine geçerler (ör. banyodan veya kaşıdıktan sonra). Bu işleme «deskuamasyon» denir. Tam epidermal dönüş («cilt yenileme») yaklaşık 2 ay sürer.

Dermis

Daha ince olan epidermisle kıyaslandığında, dermis hücreli ve hücresiz bileşenlerden oluşan karmaşık bir ağdır. Kan damarları, sinirler, kıl kökleri ve ter bezlerini içerir. Yapısal olarak dermis, yüzeysel papiler dermis ve derin retiküler dermis olmak üzere iki alt katmandan oluşur. Papiler dermisin vasküler kıvrımları epidermise besin maddeleri ile oksijeni sağlar. Yoğun olarak retiküler dermiste bulunan kollajen, dermiste bulunan ve cilde dayanıklılığını sağlayan temel yapısal proteindir. Dermiste bulunan bir diğer önemli yapısal protein elastin ise cilte elastikiyetini verir. 

Fibroblastlar dermisin temel hücreleridir ve dermal proteinlerin (kollajen ve elastin) sentezinden ve degredasyonundan sorumludur. Dermiste bulunan diğer hücreler, makrofajlar ve lenfositlerdir. Bu hücreler, cilt bağışıklık sisteminin bir parçasıdır.

Hipodermis (Subkütanöz Doku)

Hipodermis, epidermis ve dermis için taban oluşturur ve ağırlıklı olarak gevşek bağ doku ve yağ lobçuklarından oluşur. Dermiste bulunanlardan daha büyük kan damarları ve sinirler içerir. Hipodermis, öncelikle insülatör görevi görür ve enerjinin depolanmasını sağlar. 

Cilt Analizi Nedir?

Cilt analizi, cilt problemlerini ortaya çıkarmak için dijital bir cilt analiz makinesini kullanan; kırışıklıklar, lekeler, ince çizgiler gibi cilt düzensizliklerine neden olabilecek tüm kusurları ortaya çıkarmak için kullanılan bir tekniktir. Bu süreç sayesinde, cildinizdeki tüm kusurlar büyütülür ve daha ciddi sorunlar gelişmeden önce harekete geçmek doğru bakım işlemlerini uygulamada fırsat sunar.

Cilt Analizi Nedir?

Cilt analizi, cilt problemlerini ortaya çıkarmak için dijital bir cilt analiz makinesini kullanan; kırışıklıklar, lekeler, ince çizgiler gibi cilt düzensizliklerine neden olabilecek tüm kusurları ortaya çıkarmak için kullanılan bir tekniktir. Bu süreç sayesinde, cildinizdeki tüm kusurlar büyütülür ve daha ciddi sorunlar gelişmeden önce harekete geçmek doğru bakım işlemlerini uygulamada fırsat sunar.

Cildim İçin En Doğru İşlem Hangisidir?

Kesinlikle sadece şu işlem doğrudur diyemezsiniz.Cilt analizinden sonra uzman estetisyenler tarafından ,cilt tipinize göre belirlenen işlem en doğru işlemdir.

Cilt Bakımına Hangi Yaşta Başlanmalı?

Ergenlik dönemi ile birlikte cilt bakım uygulamalarına başlanmalı. Cilt sorunları başlamadan önce düzenli bakımlar ileride oluşabilcek problemleri önemede etkilidir.

Cilt Bakımı Hangi Aralıklarla Yapılmalı?

Cilt bakımları cilt tipi ve cilt problemlerine göre farklılık gösterir. Seanas aralıkları değişkenlik gösteribilir. Rutin olarak ayda 1 kez medical bakım yapılamalıdır.

Cildimiz ne zaman yaşlanmaya başlar, erken belirtileri nelerdir?

20 ‘li yaşlardan sonra cilt yaşlanmaya başlar. Kişiye göre farklılık gösterir. Çizgilenme mimik cizgilerindeki ince kırışıklıklar ,gözeneklerde genişleme ,donuk cilt, elastikiyet kaybı en belirgin yaşlanma etkileridir.

Beslenmenin Cilde Etkilerini Biliyormusunuz?

Sağlıklı bir cildin ilk şartı sağlık beslenmek. Tüketilen tüm yiyecekler ve içecekler cildinize etki eder.